Siesta Fan Club


Idź do treści

Mała statystyka

Informacje wstępne
Oto garść informacji o naszym Klubie.
Klub Miłośników Audycji "Siesta" liczy obecnie 145 członków, z czego 22 osoby zostały do niego zaproszone, z 122 zgłosiły akces drogą mailową. Pozostaje nadal klubem wirtualnym, gdyż jego członkowie w zasadzie nie spotykają się "w realu", a utrzymują kontakty klubowe poprzez pocztę elektroniczną, Forum dyskusyjne strony siestafanclub.pl, Facebook oraz (w małym zakresie) Windows Live.
Oczywiście kontakty bezpośrednie między jego członkami też mają miejsce, ale - o ile mi wiadomo - dotyczą wyłącznie osób, które znały się już wcześniej, więc jest to trochę inna sprawa.
Działalność klubowa koncentruje się na słuchaniu coniedzielnych audycji "Siesta", oglądaniu strony siestafanclub.pl i zamieszczaniu swoich postów na Forum dyskusyjnym i na Facebooku. Wiem, że niektórzy Klubowicze nagrywają dla siebie niedzielne audycje "Siesta" z Radia. Wiem też, że można znaleźć audycje "Siesta" w Internecie (za sprawą nieklubowiczów), ale - jak dotąd - nie spotkałem się z przypadkiem wymieniania się tymi audycjami przez członków Klubu, nikt też z Klubowiczów nie zgłaszał do mnie potrzeby udostępnienia jakiejś konkretnej audycji. Z możliwości, jakie stwarza w tym zakresie Windows Live też nikt nie chciał korzystać.
Otrzymałem jednak wiele maili wyrażających żal, że Polskie Radio ciągle nie uruchomiło serwera z którego można by posłuchać zarejestrowanych w Radiu audycji.

Statystyka klubowa
Z liczby 145 członków klubu 130 mieszka w Polsce, zaś 15 za granicą: w Anglii (4), Danii (1), Francji (1), Holandii (2), Irlandii (3), Szwajcarii (1), Szwecji (1), USA (1) i we Włoszech (1).
Ciekawostka: obaj Klubowicze z Holandii mieszkają w tym samym, małym mieście. Interesujące, czy zechcą się spotkać "w realu"?
Ja oczywiście nie ujawniam adresów mailowych członków Klubu, ale jeżeli ktoś zwróci się do mnie z prośbą, bym udostępnił jego adres konkretnej osobie w celu nawiązania korespondencji, to nie odmówię.

Wracając do spraw krajowych - spośród 130 członków Klubu zamieszkałych w Polsce większość mieszka w dużych miastach.
W  7 największych polskich miastach, tzn. powyżej 400 tys. mieszkańców (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin) mieszka 57 klubowiczów, czyli 44% członków Klubu zamieszkałych w Polsce.
W grupie 10 dużych miast, powyżej 200 tys. do 400 tys. mieszkańców, mieszka 17 klubowiczów, czyli 13% członków Klubu zamieszkałych w Polsce - jednak nie wszystkie miasta są tutaj reprezentowane, jedynie Bydgoszcz, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Toruń i Kielce.
W grupie 22 dość dużych miast, liczących powyżej 100 tys. do 200 tys. mieszkańców, z których 10 jest reprezentowane w Klubie (Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała, Rzeszów, Rybnik, Płock, Elbląg, Opole, Legnica) mieszka 13 klubowiczów, czyli 10% członków Klubu zamieszkałych w Polsce.
Razem w miastach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. mieszka 87 klubowiczów, czyli 67% członków Klubu zamieszkałych w Polsce. Pozostałych 43 klubowiczów mieszka w mniejszych miejscowościach, w tym 13 osób w miejscowościach nie będących miastami.

Można więc domniemywać, że "Siesta" jest słuchana głównie w miastach, i to dużych, gdyż na podstawie danych statystycznych GUS można wyliczyć, że udział ludności tych 3 wymienionych grup miast w kraju wynosi odpowiednio: 14%, 7% i 8% (wobec udziału Klubowiczów: 44%. 13% i 10%), co dowodzi 2-3 większej aktywności radiosłuchaczy z dużych miast niż średnio w kraju.

Oczywiście można spekulować, co może być tego przyczyną, czy to że mieszkańcy mniejszych miejscowości mają inne gusta muzyczne niż
mieszkańcy dużych miast, czy też do mniejszych miejscowości nie dociera sygnał "Trójki". Dalsze dociekania w tym temacie pozostawmy radiotechnikom, fachowcom od słuchalności i zagadnień programowych. Ja bym tylko zasygnalizował, że z jednej strony są stosunkowo duże miasta, w których na pewno nie ma problemów z odbiorem "Trójki" (Lublin, Białystok, Radom, Sosnowiec), z których jednak nie ma ani jednego reprezentanta w Klubie. Natomiast ze znajdujących się w tej samej grupie Katowic mamy aż 7 klubowiczów!
W grupie najmniejszych miejscowości (być może są tam kłopoty z zasięgiem) z reprezentacją jest bardzo różnie, ale jak już jest tam Klubowicz, to w przeliczeniu na 1000 mieszkańców taka miejscowość robi się bardziej "kulturalna" niż Kraków czy Warszawa, a i taka osoba faktycznie jest bardziej aktywna w Klubie niż ktoś z dużego miasta.

Pytanie: "Czy "Siesta" jest audycją dla mieszkańców metropolii (w domyśle: dobrze obeznanych z muzyką i mających nieskrępowany dostęp do nowości płytowych), czy też bardziej są nią zainteresowani mieszkańcy mniejszych miejscowości (bo z niej czerpią wiedzę np. o nowościach płytowych, a i trudniej im owe płyty kupić)?" pozostaje więc otwarte. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.
S.Ch. 20.09.2010 r.


Strona główna            O Klubie            Mała statystyka            Nasi Klubowicze            Nasi Klubowicze (2)            O Klubie (2)


Powrót do treści | Wróć do menu głównego